O psychoterapii i psychologach - zdrowie i uroda

gestalt kraków

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze odmiany psychoterapii indywidualnej

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze odmiany psychoterapii indywidualnej - psychodynamiczną i poznawczo-behawioralną. Mało kto wie jednak, że terapia grupowa także doczekała się swoich odłamów. Zazwycza

O psychoterapii i psychologach - zdrowie i uroda gestalt kraków
j przeprowadza się ją na dwa sposoby - albo w grupach zamkniętych, albo w grupach otwartych. A czym różnią się te dwie jej odmiany?

Grupy zamknięte są ogólnie rzecz biorąc bardziej zorganizowane. W tym przypadku terapia jest zaplanowana od samego początku do końca - jej uczestnicy wiedzą dokładnie, ile odbędą spotkań i w jakim terminie oraz kiedy zakończy się cała forma terapii. Obowiązuje tutaj tzw. kontakt psychoterapeutyczny. Jest to doskonały typ terapii dla osób mocno zajętych i zapracowanych, które muszą mieć wszystko ustalone odgórnie.

Drugi typ to natomiast psychoterapia przeprowadzana w grupach otwartych. Grupy otwarte działają bez przerwy, dlatego ta terapia nie ma swojego konkretnego początku czy końca. Każdy może na nią przyjść. Nie trzeba się na nią specjalnie zapisywać czy umawiać. Niektórzy pacjenci z niej odchodzą, a inni ludzie zajmują ich miejsca, by poradzić sobie z własnymi problemami. Do niektórych z grup otwartych można dołączyć zupełnie za darmo. To świetna opcja dla osób, które nie mają pieniędzy na tradycyjną terapię.


Zrób to co podpowiada ci serce

Każdy człowiek czuje się czasem przemęczony swoim życiem. Wszyscy ludzie mają problemy i jest to zupełnie normalne, ale jeśli tylko zaczynają cię one przerastać i totalnie przestajesz sobie z nimi radzić, jest to jasny znak, że potrzebujesz pomocy z zewnątrz. Czasami nawet przyjaciele czy ukochana osoba mogą tutaj nie wystarczyć. A jeśli tak właśnie jest w twoim przypadku, najprawdopodobniej tylko dobra psychoterapia może ci pomóc.

Wciąż jednak wiele osób wstydzi się korzystania z pomocy psychoterapeutów. Jeśli i ty do nich należysz, musisz pomyśleć, co jest dla ciebie ważniejsze - opinie ludzi na twój temat czy może jednak pełne wyzdrowienie i odzyskanie radości życia. Wybór powinien być prosty. Pamiętaj, że robisz to dla siebie. Nie musisz przejmować się tym, co ktoś inny pomyśli sobie na twój temat, bo niektórzy ludzie zawsze będą cię krytykować, dlatego nie powinieneś dostosowywać się do nich. Zrób to, co podpowiada ci serce. A jeśli tym czymś jest terapia grupowa, zapisz się na nią bez żadnego uczucia wstydu. Pomyśl, że robisz to właśnie dla siebie i robisz to po to, by odzyskać swoje dawne szczęśliwe życie. Czasami nawet jedna rozmowa z psychoterapeutą może okazać się na wagę złota.


Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle

Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?

Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.